Workshops

Introduction to the Darkroom

Number of participant: 1

Time: 4 sessions (10 hours)

Temel Karanlik Oda

Katılımcı Sayısı: 1

Süre: 4 seans (10 saat)

The aim of this workshop is to present the fundamentals of the black and white darkroom. During this workshop practical information on B&W films, film developers, film contrast control, archival film development and storage, enlargers and their types, print chemicals, print paper types, contrast control on printing and various darkroom techniques will be presented. All necessary equipment (chemicals, papers…) will be covered by me. Session durations are flexible but typically last about 2.5 hours.

Note: The participant is expected to bring two exposed rolls of 35mm B&W film with herself/himself for the first session.

Price: 1,000TL

You can get an idea from blow video about what we are doing in this workshop.

Atölye kapsamında katılımcıya siyah-beyaz karanlık oda ile ilgili temel bilgilerin verilmesi amaçlanmaktadır. Atölye boyunca siyah-beyaz filmler, film geliştiricileri, film kontrast kontrolü, arşivsel film yıkama ve saklama, agrandizörler ve çeşitleri, baskı kimyasalları, kağıt çeşitleri, baskıda kontrast konrolü ve çeşitli karanlık oda teknikleri hakkında bilgiler uygulamalı olarak sunulacaktır. Atölye boyunca bütün malzemeler (kimyasallar, kağıtlar…) tarafımca karşılanacaktır. Oturumlar ortalama 2,5 saat olup bu süre bir miktar uzaya da bilmektedir.

Not: Katılımcının ilk derse gelirken yanında 2 adet pozlanmış siyah-beyaz 35mm film getirmeleri gerekmektedir.

Ücret: 1,000TL

Aşağıdaki videoda atölyeyede ne yaptığımıza dair size bir fikir verecektir.

Advanced Darkroom

Number of participant: 1

İleri Karanlik Oda

Katılımcı Sayısı: 1

In this workshop a program is preparing in order to participant needs. Furthermore, this workshop is mainly concentrated on advanced printing techniques. In addition, medium format and large format cameras will be covered by me in case of requirement during this workshop.

Price: 300TL (per session)

Bu atölyede katılımcının ihtiyaçlarına göre bir program hazırlanmaktadır. Buna ek olarak, bu atölye temelde ileri baskı teknikleri üzerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca, atölye süresince orta format ve büyük format kameralar gerek olması durumunda tarafımca karşılanacaktır.

Ücret: 300TL (seans başı)

Street Photography

Sokak Fotoğrafı

I am offering two different street photography workshops in two different photography schools. You can contact Galata Fotoğrafhanesi and Atölye Pera for further details. For individual workshop please contact me. İki farklı kurumda, iki farklı sokak fotoğrafı atölyesi vermekteyim. Detaylı bilgi için Galata Fotoğrafhanesi ve Atölye Pera ile iletişime geçebilirsiniz. Özel dersler için lütfen benimle iletişime geçiniz.

Istanbul based Freelance Photographer and Darkroom Printer